HIGH SCHOOLS IN GHANAThis is a featured page




GES
SCHOOLS IN GHANA - GT. Political Pola Foundation Inc.

GHANA SCHOOLS
DF


SENIOR HIGH SCHOOLS/COLLEGES IN GHANA

ASHANTI REGION

There are about 80 Senior Secondary schools in the region.


Adansi North District / Adansi South District
  • Akrofuom Secondary/Technical, Akrofuom
  • Asare Bediako Secondary, Akrokerri
  • Bogwesango Secondary, Bodwesango
  • Christ the King Catholic School, Obuasi
  • Dompoase Secondary, Dompoase
  • New Edubiase Secondary, New Edubiase
  • Obuasi Secondary/Technical, Obuasi
  • T.I. Ahmadiyya Muslim Secondary, Fomena
Afigya-Sekyere District
  • Adu Gyamfi Secondary, Jamasi
  • Agona Secondary/Technical, Agona
  • Konadu Yiadom Secondary, Asaman
  • Okomfo Anokye Secondary, Wiamoase
  • S.D.A. Secondary, Agona
  • Tetrem Secondary, Tetrem
Ahafo Ano North District
  • Maabang Secondary/Technical, Maabang
  • Tepa Secondary, Tepa
Ahafo Ano South District
  • Mankranso Secondary, Mankranso
Amansie East District
  • Jacobu Secondary/Technical, Jacobu
  • Oppong Memorial Secondary, Kokofu
  • Saint Joseph Secondary/Technical, Ahwiren
  • SDA Secondary, Bekwai
  • Wesley High School, Bekwai
Amansie West District
  • Esase Bontefufuo Secondary, Esase Bontefufuo
  • Manso-Adubia Secondary, Adubia
  • Mansoman Secondary, Manso Atwere
Asante Akim North District
  • Agogo State College, Agogo
  • Collins Secondary/Technical, Agogo
  • Konongo Odumase Secondary, Odumase
  • Owerriman Secondary, Domeabra
Asante Akim South District
  • Bompata Presby Secondary, Bompata
  • Juaso Secondary/Technical, Juaso
  • Ofoase Secondary/Technical, Ofoase
Atwima Mponua District / Atwima Nwabiagya District
  • Mpasatia Secondary/Technical, Mpasatia
  • Nkawie Secondary/Technical, Nkawie
  • Nyinahin Catholic Secondary, Nyinahin
  • Osei Tutu Secondary, Akropong
  • Toase Secondary, Toase
  • Yaa Asantewaa Girls Secondary, Tanoso
Botsomtwe/Atwima/Kwanhuma District
  • Afia Kobi Ampem Girls Secondary, Trabuom
  • Beposo Secondary, Beposo
Ejura/Sekyedumase District
  • Ejuraman Secondary, Ejura
  • Sekyedumase Secondary, Sekyedumase
Kumasi Metropolitan District
  • Adventist Secondary School,Bantama-Kumasi
  • Anglican Secondary School, Asem-Kumasi
  • Armed Forces Secondary/Technical, Kumasi
  • Asanteman Secondary School, Bantama
  • Kumasi Academy, Asokore Mampong
  • Kumasi Girls Secondary School, Old Tafo
  • Kumasi High School, Atonsu Gyenase
  • Kumasi Secondary/Technical, Kumasi
  • Mmofraturo Girls Secondary School, Kumasi
  • Opoku Ware School, Kumasi
  • Osei Kyeretwie Secondary School, Old Tafo
  • Prempeh College, Kumasi
  • Saint Louis Secondary School, Odoum
  • T. I. Ahmadiyya Secondary School, Kumasi
  • Technology Secondary School, KNUST
Kwabre District
  • Adanwomase Secondary, Adanwomase
  • Aduman Secondary, Aduman
  • Antoa Secondary, Antoa
  • Gyeama Penson Secondary/Technical, Aboaso
  • Kofi Adjei Secondary/Technical, Bampanase
  • Simms Secondary, Fawoade
Offinso District
  • Akumadan Secondary,Akumadan
  • Dwamena Akenten Secondary, Offinso
  • Namong Secondary, Namong
  • St. Jerome Secondary, Abofour
Sekyere East District
  • Asokore T.I. Ahmad Secondary, Asokore
  • Dadease Agriculture Secondary, Dadease
  • Effiduase Secondary/Commercial, Effiduase
  • Tweneboa Kodua Secondary School, Kumawu
Sekyere West District
  • Amaniampong Secondary, Mampong
  • Nsutaman Catholic Secondary, Nsuta
  • Saint Joseph Secondary/Commercial School, Mampong
  • Saint Monica's Secondary, Mampong

Brong Ahafo Region

Asunafo North District / Asunafo South District
  • Ahafoman Secondary/Technical, Goaso
  • Kukuom Agric Secondary, Kukuom
  • Mim Secondary, Mim
Asutifi District
  • Acherensua Secondary, Acherensua
  • Gyamfi Kumanin Secondary /Technical, Wamahinso
  • Hwidiem Secondary, Hwidiem
  • OLA Girls Secondary, Kenyasi
Atebubu-Amantin District
  • Atebubu Secondary, Atebubu
  • Amantem SSecondary, Amanten
  • Prang Secondary, Prang
  • Yeji Secondary / Technical, Yeji
Berekum District
  • Berekum Secondary, Berekum
  • Jinjini Secondary, Jinjini
  • Methodist Secondary/Technical, Biadan
  • Presbyterian Secondary, Berekum
Dormaa District
  • Dormaa Secondary, Dormaa Ahenkro
  • Mansen Comm. Day Secondary, Wamfie
  • Nkrankwanta Comm Secondary, Nkrankwanta
  • Wamanafo Comm Day Secondary/Technical, Wamanafo
Jaman North District / Jaman South District
  • Drobo Secondary, Drobo
  • Goka Secondary /Technical, Goka
  • Nafana Secondary, Sampa
  • Our Lady of Providence Secondary, Kwasi Buokrom
  • Sumaman Secondary, Suma-Ahenkro
Kintampo North District / Kintampo South District
  • Jema Secondary, Jema
  • Kintampo Secondary, Kintampo
Nkoranza District
  • Busunya Secondary, Busunya
  • Nkoranza Secondary/Technical, Nkoranza
Pru District Sene District
  • Kajaji Secondary, Kajaji Settlement Town
  • Kwame Danso Secondary/Technical, Kwame Danso
Sunyani District
  • Chiraa Secondary, Chiraa
  • Notre Dame Girls Secondary, Sunyani
  • Odomaseman Day Secondary, Odomase
  • Sunyani Secondary School, Sunyani
  • Sacred Heart Secondary, Nsoatre
  • St. James Seminary and Secondary, Abesim
  • Twene Amanfo Secondary/Technical, Sunyani
  • Sunyani Business Secondary School (SUBSEC), Sunyani
Tain District Tano North District / Tano South District
  • Bechem Presbyterian Secondary School, Bechem
  • Boakye Tromo Secondary/Technical, Duayaw Nkwanta
  • Bomaa Comm. Secondary, Bomaa
  • Duayaw Nkwanta Secondary, Duayaw Nkwanta
  • Techimantia Presbyterian Secondary/Commercial, Techimantia
  • Yamfo Anglican Comm., Yamfo
Techiman Municipal District
  • Asuogyaman Secondary/Technical, Aworowa
  • Buoyem Secondary, Boyem
  • Guakro Effa Secondary, Offuman
  • Techiman Secondary, Techiman
  • Tuobodom Secondary/Technical, Tuobodom
Wenchi District
  • Wenchi Methodist Secondary, Wenchi
  • Badu Secondary/Technical, Badu/Wenchi
  • Koae Secondary/Technical, Koase/Wenchi
  • Nkoranman Senior Secondary, Seikwa/Wenchi
  • Menji Secondary, Menji

Central Region

There are 48 schools listed in the region.Abura/Asebu/Kwamankese District
  • Abakrampa Secondary/Technical School, Abakrampa
  • Aburaman Secondary School, Abura Dunkwa
  • Aggrey Memoriaol Secondary School, Cape Coast
Agona District
  • Kwanyako Secondary School, Kwanyako
  • Nsaba Presbyterian Secondary School, Nsaba
  • Nyakrom Day Secondary School, Nyakrom
  • Swedru Secondary School,Swedru
  • Swedru School of Business, Swedru
Ajumako/Enyan/Essiam District
  • Besease Sec/Comm Besease
  • Enyan Denkyira Sec Denkyira
  • Mando Secondary Tech School, Mando
Asikuma/Odoben/Brakwa District
  • Breman Asikuma Secondary, Breman Asikuma
  • Odoben Secondary, Odoben
Assin North District / Assin South District
  • Adankwaman Secondary/Comm Assin Darman
  • Assin Manso Secondary School, Assin Manso
  • Assin North Secondary /Technical Assin Asempaneye
  • Assin Nsuta Secondary School, Assin Nsuta
  • Nyankumase Ahenkro Secondary School, Nyankumase Ahenkro
  • Obiri Yeboah Secondary School, Assin Fosu
Awutu/Effutu/Senya District
  • Obrakyere Secondary /Technical School, Obrakyere
  • Senya Secondary School, Senya
  • Winneba Secondary School, Winneba
Cape Coast Municipal District
Gomoa District
  • Apam Secondary School, Apam
  • Gomoa Secondary /Technical School, Dawurampon
  • Mozano Comm/Secondary, Mozano
  • Potsin T.I. Ahmadiya Secondary School, Potsin
Komenda/Edina/Eguafo/Abirem District
  • Edinaman Day Secondary School, Elmina
  • Eguafo-Abrem Secondary, Agona Abirem
  • Komenda Secondary, Komenda
Mfantsiman District
  • Ekumfi T. I. Ahmadiiyya Secondary School, Esakyir
  • Kwegyir Aggrey Secondary, Anomabo
  • Mankesim Secondary/Technical, Mankesim
  • Mfantsiman Girls Secondary School, Saltpond
  • Saltpond Methodist High School, Saltpond
Twifo/Heman/Lower Denkyira District
  • Jukwa Secondary School, Jukwa
  • Twifo Praso Secondary School, Twifo Praso
Upper Denkyira District
  • Boa-Amponsem SecSecondary School, Dunkwa-On-Offin
  • Diaso Secondary School, Diaso
  • Dunkwa Secondary/Technical School, Dunkwa-On-Offin

Eastern Region

Akuapim North District
  • Nifa Secondary School, Adukrom
Akuapim South District
  • presbyterien secondry technical school aburi
Aburi Girls' Secondary School (ABUGISS)

  • Saint Martin's Secondary School, Nsawam-Adoagyiri
Birim South District
  • Akim Swedru Secondary School (AKISS)
  • Oda Secondary School
East Akim District
  • Christian Heritage Secondary Technical,Kukurantumi, Akyem
  • Ofori Panin Secondary School,Kukurantumi, Akyem
  • Saint Paul Technical School, Kukurantumi, Akyem
Fanteakwa District
  • Osino Presbyterian Secondary Technical, Osino
Kwahu South District ×Nkwatia Secondary School,Nkwatia Kwahu

  • Saint Peters Boys Secondary School,Nkwatia Kwahu;
New-Juaben Municipal District
  • Ghana Secondary School, Koforidua (GHANASS)
  • Koforidua Secondary/Technical School (KSTS)
  • New-Juaben Secondary Commecial School (NJUASCO)
  • Pope John Secondary School, Koforidua (POJOSS)
Suhum/Kraboa/Coaltar District
  • Suhum Secondary/Technical School, Suhum
Yilo Krobo District
  • Yilo Krobo secondary Commercial School
Koforidua Technical Institute, Koforidua


Greater Accra Region

Accra Metropolis District
  • Accra Academy, Kaneshie
  • Accra Girls Secondary School, Maamobi.
  • Accra Grammar SchoolHomepage
  • Accra High School, Asylum Down
  • Achimota Secondary School
  • American Curriculum International School
  • Armed Forces Secondary/Technical, Burma Camp
  • Aquinas Secondary, Cantonments
  • Christian Methodist School, Asylum Down
  • Dansoman Seconday School, Dansoman
  • Ebenezer Secondary School, Dansoman
  • Faith Montessori School and International College –
  • Ghana International School –
  • Holy Trinity Secondary, High Street
  • Kaneshie Secondary/Technical School, Kaneshie
  • Kinbu Secondary/Technical, Kinbu
  • La Presbyterian Senior Secondary School, La Emmaus
  • Labone Secondary, Labone
  • Lincoln Community School, Accra Ghana
  • Nungua Secondary School, Nungua
  • O'Reilly Secondary, Adabraka
  • Odorgonno Secondary, Awoshie
  • Osu Presbyterian Secondary School, Osu
  • Presbyterian Boys' Secondary, Legon
  • Saint Mary's Secondary, Korle Gonno
  • Teshie Presby Secondary, Teshie
  • Wesley Grammar, Dansoman
Dangme East District
  • Ada Secondary School, Ada-Foah
  • Ada Secondary/Technical School, Ada
Dangme West District
  • Ghanata Secondary School, Dodowa
  • Ningo Secondary School, Old Ningo
  • Osudoku Secondary/Technical School, Asutsuare
Tema Municipal District
  • Ashiaman Secondary, Ashiaman
  • Chemu Secondary, Tema Community 4
  • Manhean Secondary/Technical, Tema New Town
  • Our Lady of MercySecondary, Lashibi
  • Presbyterian Senior Secondary, Tema
  • Tema International College –
  • Tema Methodist Day Secondary, Tema
  • Tema Secondary, Tema Community 5
Ga East District
  • St. John's Grammar, New Achimota
  • West Africa Secondary, Adenta
Ga West District
  • Amasaman Secondary/Technical, Amasaman
  • Torkuase Secondary, Torkuase

Northern Region

East Gonja District
  • Salaga Secondary School, Salaga
  • Salaga T.I Amadiyya Secondary School, Salaga
East Mamprusi District
  • Nalerigu Secondary School, Nalerigu
Savelugu/Nanton District
  • Savelugu Secondary School, Savelugu
Tamale Municipal District
  • Business Secondary School, Tamale
  • Ghana College (GHANASCO), Tamale.
  • Northern School of Business, Tamale
  • Tamale Girls Secondary School,Tamale
  • Tamale Secondary School, Tamale (Tamasco)
West Gonja District
  • Damongo Secondary School, Damongo
Yendi District
  • Yendi Secondary School, Yendi


Upper East Region

Bawku Municipal District
  • Bawku Secondary School, Bawku (Bawsco)
Bawku West District
  • Zebilla Sceondary School, Zebilla
Bolgatanga Municipal District
  • Bolgatanga Girls Secondary School, Bolgatanga (BOGISS)
  • Bolgatanga Secondary School, Bolgatanga (Big Boss)
  • Gowrie Secondary Technical School, Vea
  • Zuarungu Secondary School,Zuarungu ( ZUSS)
  • Zamse Seconday Technical School (Zamstech)- Bolgatanga
  • Bolgatanga Technical College,Yikene- Bolgatanga
Bongo District
  • Bongo Senior Secondary School, Bongo.
Builsa District
  • Sandema Secondary Technical, Sandema
Garu-Tempane District
  • Garu/Tempane Secondary School, Tempane
Kassena/Nankana District
  • Navorongo secondary school,Navrongo (Navasco)
  • Notre Dame Minor Seminary, Navrongo
Talensi-Nabdam District
  • Kongo Secondary School, Kongo

Upper West Region

Jirapa/Lambussie District
  • Jirapa Secondary School
  • Piina Secondary School
  • St Francis Girls Secondary School, Jirapa.
Lawra District
  • Lawra Secondary School
  • Nandom Secondary School,
Nadowli District
  • Nadowli Secondary School
Sissala East District
  • Tumu Secondary School, Tumu
Wa Municipal District
  • St. Francis Xavier Secondary School, Wa
  • Wa Secondary School.
Districts unknown
  • Ko Secondary School
  • Erimon Secondary School
  • Lasie Tuolu Secondary School


Volta Region

Akatsi District
  • Akatsi Secondary/Technical, Akatsi
  • Ave-Dakpa Secondary, Ave-Dakpa
  • Wovenu Senior Secondary, Tadzewu
Jasikan District (Buem District)
  • Baglo Secondary/Technical, Baglo
  • Bueman Secondary, Jasikan
  • Nkonya Secondary, Nkonya
  • Nattan Secondary, Nkonya
  • Okadjakrom Secondary/Technical, Okadjakrom
  • Worawora Secondary, Worawora
Ho Municipal District
  • Abutia Secondary, Abutia-Teti
  • Adaklu Comm. Secondary, Adaklu
  • Agotime Secondary, Kpetoe
  • Akome Secondary/Technical, Akome
  • Avatime Secondary, Vane
  • Awudome Secondary, Tsito
  • Dzolo Secondary, Dzolo
  • E.P.Church Mawuko Girls Secondary, Ho
  • Kpedze Secondary, Kpedze
  • Mawuli Secondary, Ho
  • Baglo Secondary/Technical, Baglo
  • Nkwanta Secondary, Nkwanta
  • OLA Girls Secondary, Ho
  • Saint Prosper's College, Ho
  • Sedzordzi Shaker Anthony's school Complex
  • Sokode Secondary/Technical, Sokode
  • Tanyigbe Secondary, Tanyigbe
  • Taviefe Comm. Secondary, Taviefe
  • Tsito Secondary/Technical, Tsito
Hohoe District
  • Afadjato Secondary/Technical, Gbledi-Agbogame
  • Agate Comm./Secondary, Agate
  • Akpafu Secondary/Technical, Akpafu
  • Alavanyo Secondary/Technical, Alavanyo
  • E. P. Secondary, Hohoe
  • Jim Bourton Memorial Agriculture Secondary, Logba Adzekoe
  • Leklebi Secondary, Leklebi
  • Likpe Secondary, Likpe-Mate
  • St. Mary's Seminary Secondary, Lolobi
  • Ve Comm. Secondary, Ve-Koloenu
Kadjebi District
  • Dodi-Papase Comm. Secondary, Dodi Papase
  • Kadjebi-Asato Secondary, Kadjeto-Asato
Keta District
  • Abor Secondary, Abor
  • Anyako Secondary School, Anyako
  • Anlo Secondary, Anloga
  • Anlo Afiadenyigba Secondary, Anlo Afiadenyigba
  • Anlo Awomefia Senior Secondary, Anyako
  • Atiavi Secondary/Technical, Atiavi
  • Keta Business Secondary, Keta
  • Keta Secondary, Keta
  • Zion Secondary, Anloga
Krachi District / Krachi East District
  • Asukawkaw Secondary, Asukawkaw
  • Kete-Krachi Secondary/Tecnology, Kete-Krachi
  • Kpassa Secondary, Kpassa
  • Krachi Secondary, Kete-Krachi
  • Oti Secondary/Technical School, Dambai
  • Nkwanta Secondary, Nkwanta
  • Ntruboman Secondary, Brewaniase
Ketu District
  • St. Paul's Secondary, Hatsukope/Denu
  • Some Secondary, Agbozume
  • Dzodze Penyi Secondary, Dzodze
  • Klikor Secondary/Technical, Klikor
  • Three Town Secondary, Denu
Kpando District
  • Anfoega Secondary, Anfoega
  • Bishop Herman Secondary, Kpandu
  • Kpandu Secondary, Kpandu
  • Kpeve Secondary/Technical, Kpeve
  • Peki Secondary , Peki
  • Peki Secondary/Technical, Peki
  • Vakpo Secondary, Vakpo
  • Vakpo Secondary/Technical, Vakpo
North Tongu District
  • Adidome Secondary, Adidome
  • Aveyime Battor Secondary/Technical, Aveyime-Battor
  • Dofor Comm. Agricultural Secondary, Podoe
  • St. Kizito Secondary/Technical, Mepe
  • Mafi-Kumasi Comm./Secondary, Mafi-Kumasi

South Tongu District
  • Dabala Sec/Technical, Dabala
  • Sogakope Secondary, Sogakope

Western Region

  • Archbishop Porter Girl's Secondary School (APGSS)
  • Asankrangwa Secondary School
  • Fiaseman Secondary School(FIASEC)
  • Fijai Secondary School
  • Ghana Secondary Technical School (GSTS)
  • St. Johns Secondary School (The Saints)
  • Saint Mary's Boys Secondary School (Prez Mugabe's Alma Mater)
  • Sekondi College
  • Shamaa Secondary School
  • Takoradi Business Technical College (TABUSTEC)
  • Takoradi Secondary School (TADISCO)
  • Tarkwa Secondary School (TARSCO)


SENIOR SECONDARY SCHOOL CURRICULUM

  • CORE SUBJECTS

There shall be four (4) core subjects namely:

    • English Language
    • Mathematics
    • Integrated Science (including Agricultural Science)
    • Social Studies (formerly Life Skills, and embracing Economics,Geography, History, Government, family life education)
The above subjects will be examined both internally and externally. In addition, the following subjects will also be offered:

  • Physical Education (to be examined internally)
  • Religious/Moral Education (to be examined internally)
  • ELECTIVE SUBJECTS
i Agriculture Programme A Under the programme students are required to study:

    • General Agriculture, and
    • Two or Three of the following:
      • Crop Husbandry and Horticulture/Animal
      • Husbandry/Fisheries/Forestry
      • Chemistry
      • Physics
      • Mathematics (Elective)
      • French or Music
ALTERNATE AGRICULTURAL PROGRAMME FOR SCHOOLS WITHOUT SCIENCE LABORATORIES:

  • General Agriculture
  • Animal Husbandry
    • Crop Husbandry
    • Animal Husbandry/Fisheries/Forestry
    • Chemistry
    • Physics
    • Biology
    • Mathematics (Elective)
    • French or Music
ii General Programme (Science) Students are required to study:

    • Mathematics (Elective), plus
    • Two or Three of the following subjects: Physics Chemistry Biology Technical Drawing French or Music
iii General Programme (Arts) Students are required to study any Three or Four of the following subjects:

  • Literature in English
  • French
  • Ghanaian Language
  • Music
  • Christian or Islamic or Traditional Religious Studies
  • Economics
  • Geography
  • History
  • Government
  • Mathematics (Elective)
  • General Knowledge in Art
iv Business Programme

  • Accounting Option
Students are required to study:

    • Business Management
    • Accounting , and
    • Any one of the following:
      • Business Mathematics or Principles of Costing
      • Economics
      • Mathematics (Elective)
      • Typewriting
      • French
  • Secretarial Option
Students are required to study :

    • Business Management (including office duties)
    • Typewriting, and
    • Any one or two of the following subjects:
  • Accounting
  • Business Mathematics or Principles of Costing
  • Mathematics (Elective)
  • Economics
  • French or Music
  • Literature-in-English
v. a. Vocational Programme

Visual Arts Option Students are required to study the following subjects:
  • General Knowledge in Art
  • One of the following:
    • Graphic Design
    • Picture Making
  • One of the following:
  • Ceramics
  • Leatherworks
  • Sculpture
  • Basketry
  • Textiles
  • Jewellery
  • In addition, any one of the following subjects may
Be selected:

  • French
  • Music
  • Literature-in-English
  • Home Economics Option
Students are required to study:

    • Management in Living
    • One of the following :
  • Foods and Nutrition
  • Clothing and Textiles
    • Students may select any one of the following:
  • General Knowledge in Art
  • Economics
  • Biology
  • Chemistry
  • French
vi Technical Programme

    • Students are required to study :
      • Technical Drawing
      • One of the following:
        • Applied Electricity
        • Electronics
        • Auto Mechanics
        • Building Construction
        • Metalwork
        • Woodwork
      • Any one or two of the of the following:
  • Physics
  • Mathematics (Elective)
  • French

    ALTERNATE TECHNICAL PROGRAMME
      • Technical Drawing
      • Two or Three of the following:
  • Applied Electricity
  • Electronics
  • Auto Mechanics
  • Woodwork
  • Physics
  • French
3. Students are given the option are select three or four Elective Subjects, as their capabilities would allow. Practical training skills to be introduced in schools as part of the normal school time-table include the following:

  • Auto Practice
  • Beads Making
  • Beauty Culture/Hairdressing, etc.
  • Basketry \/Ceramics
  • Batik Work & Dye
  • Bee-Keeping
  • Book Craft
  • Calabash work
  • Carpentry/Woodwork
  • Ceramics
  • Computer Literacy (Basics)
  • Drumming & Dancing
  • Electrical Installation
  • Embroidery
  • Gardening
  • Graphic Design
  • Landscaping
  • Video Recording Leather work/Shoe repairs
  • Music/Piano
  • Painting (Construction)
  • Panel Beating (Auto Bodyworks)
  • Photography
  • Poultry Rearing
  • Rabbit Rearing
  • Radio Repairs
  • Refrigeration
  • Sewing/Tailoring
  • Tinsmithing
  • Textile Design
  • Typing/Typewriting
  • Weaving
  • Wood Carving/Sculpture
Technical Institutions Currently, the Division runs twenty-six (26) Technical Institutions and has also accredited a number of public and private institutions across the country to run various courses at the Intermediate Craft, Advanced Craft, Technician and Diploma levels. The courses being ran under TVED in the various institutions cover areas in:

  • Engineering
  • Mechanical Engineering Craft Practice
  • Motor Vehicle Mechanics
  • Small Engine Services
  • Heavy Duty Mechanics
  • Industrial Mechanics
  • Agric Mechanics
  • Refrigeration and Air conditioning Mechanics
  • Welding
  • Electrical Installation Work
  • Radio, TV and Electronics
  • Electrical Machine Rewinding
  • Printing
  • Photography
B. Building

  • Plumbing
  • Carpentry and Joinery
  • Furniture Craft
  • Blocklaying and Concreting
  • Painting and Decorating
  • Upholstery
  • Draughtmanship
C. Business

  • Accounting Option
  • Secretarial Option
D. Tourism and Hospitality

  • Catering
  • Fashion Designing
  • Hair Dressing
  • Textiles
E. The following core subjects are also offered:

  • English Language
  • Mathematics
  • Integrated Science
  • Social Studies
  • Information Communication and Technology (ICT)
  • Introduction to Technical and Vocational Education Training (first year only)
Each student in SSS should select at least one activity to engage in once a week under supervision.


IsaacPola
IsaacPola
Latest page update: made by IsaacPola , Jun 30 2008, 12:09 PM EDT (about this update About This Update IsaacPola Edited by IsaacPola

2465 words added
2 images added

view changes

- complete history)
More Info: links to this page
Started By Thread Subject Replies Last Post
Anonymous Manhalia school in Yendi 1 Jul 20 2011, 6:54 AM EDT by Anonymous
 
Thread started: Jan 29 2011, 11:48 AM EST  Watch
Does this school exisit. I would like to sponsor a child I have been talking to but I don't want to be scammed. Thanks.
2  out of 2 found this valuable. Do you?    
Show Last Reply

Anonymous  (Get credit for your thread)


Showing 1 of 1 threads for this page

Related Content

  (what's this?Related ContentThanks to keyword tags, links to related pages and threads are added to the bottom of your pages. Up to 15 links are shown, determined by matching tags and by how recently the content was updated; keeping the most current at the top. Share your feedback on WikiFoundry Central.)